top of page

Blog o psech

Vyhledat

Jak správně koupat a kartáčovat svého psa, aby se na to příště těšil - Dog Shedding

Aktualizováno: 19. 5. 2021

Péče o psí kůži a srst je jednou z podmínek dobrého zdravotního stavu psa. Pokud pejska pravidelně kartáčujete a koupete, udržujete ho v čistotě a navíc včas odhalíte parazity či začínající onemocnění kůže. Četnost kartáčování se ale u psů velmi liší. Některé je potřeba česat co druhý den, jiné stačí vzít kartáčem jednou za týden. Záleží na plemeni, délce srsti, zdravotním stavu a životním stylu. Pokud máte doma pejska se středně dlouhou či dlouhou srstí a pravidelně jej berete do přírody, pravděpodobně jej budete kartáčovat častěji než krátkosrstého psa, který chodí na procházky do udržovaných městských parků.

Každé plemeno má jinou srst, a proto jsou nároky na kartáčování u psů různé. Obecně doporučuji kartáčovat psy 2-3x týdně, zejména po náročné procházce, při které se chlupy rády zacuchávají.

Po vykartáčování bude srst vašeho parťáka příjemně rozčesaná a krásně lesklá. Zároveň tak odstraníte všechny vypadlé chlupy, které ještě nestihly pokrýt koberec v obýváku. Zvýšenou pozornost a intenzitu věnujte kartáčování obzvláště během jara a podzimu, kdy se pes zbavuje staré srsti.


Jak správně kartáčovat psa?

Psa kartáčujte postupně od hlavy směrem k ocasu. Na kartáč tlačte jen velice mírně a zacuchané chlupy nikdy neškubejte. Postupujte tak, aby nedošlo k poranění pejska a neodnesl si špatnou vzpomínku. Přestal by vám důvěřovat a z kartáčování by příště bylo pořádné drama. Kartáčování je vhodné také provádět před koupelí. Odstraněním línající srsti se šampon lépe dostane k pokožce a účinněji ji vyčistí.

U psů s velmi hustou srstí nejdříve naberte pramen chlupů u pokožky a pročešte jej proti směru růstu. Když takto vykartáčujete celý kožich, pročesejte psa ještě jednou, tentokrát ale po směru růstu. Všechny ostatní typy srsti kartáčujte po směru růstu. Pejsky s dlouhou srstí pročesávejte dlouhými pohyby, krátkou nebo kudrnatou srst psů naopak češte krátkými pohyby.

Ještě nemáte doma kartáč? Spokojení jistě budete s kartáčem s protiskluzovou rukojetí a měkkými štětinami. Kartáč je vhodný zejména pro středně dlouhou a dlouhou srst psů.


Koupání psa

Pravdou je, že většina psů koupání ve vaně moc ráda nemá. Připravte si tedy před čistícím ceremoniálem trošku trpělivosti, vhodný psí šampón, osušku a hlavně odměnu na závěr. Když po koupeli psa pochválíte a dáte mu něco na zub, bude se na příště více těšit.


Koupání svému mazlíčkovi zpříjemníte také položením ručníku na dno vany. Psy totiž znervózňuje zvuk kapající vody. Pokud pod něj položíte ručník, který tyto zvuky eliminuje, bude se cítit mnohem komfortněji a bezpečněji.

Pro sprchování psa zvolte vlažnou vodu. Nejprve mu namočte tlapky, aby si na teplotu zvykl, a pak postupujte na další partie. Určitě nedržte jednou rukou psa za obojek a druhou rukou nemávejte sprchovou hadici těsně nad jeho hlavou. Zbytečně ho vystresujete. Během koupání dávejte také pozor, aby vašemu parťákovi nenatekla voda do očí a uší. Pejsci snášejí vodu v uších daleko hůř než lidé.


Jak často pejska koupat?

Odpovědi na tuto otázku se mezi majiteli a chovateli psů velmi různí. Zeptali jsme se proto odborníka, veterinářky Anety, jak to s četností koupání doopravdy je.

Pravidelnost koupání je napříč psím světem rozdílná, protože každá pokožka a srst má jiné nároky. Důležité je, aby se pejsci nekoupali příliš často. Při nadměrném koupání mohou přípravky narušit přirozený ochranný film na kůži, a ta je poté náchylnější k onemocnění. Proto se doporučuje koupat pejsek až tehdy, pokud je nějakým způsobem znečištěný, či zapáchá. Většinou jednou za 2 až 3 měsíce.

Na druhou stranu existují psi, kteří mají sklon k tvorbě lupů nebo se jim srst mastí rychleji. V takovém případě by se pejsci měli koupat častěji, přibližně jednou měsíčně. Také záleží na tom, zda je pejsek venkovní, či domácí, popřípadě zda chodí na výstavy.


Jakou zvolit kosmetiku pro koupání psa?

Ke koupání používejte kosmetické přípravky, které jsou určeny speciálně pro psy. Lidským šamponům a mýdlům se obloukem vyhýbejte. Chcete-li pořídit svému mazlíkovi opravdu kvalitní šampon, vyberte nějaký na přírodní bázi. Kvalitní psí šampon by měl být šetrný a rozhodně by neměl pokožku psa dráždit či vysušovat. Zároveň nesmí zanechávat nepříjemný mastný filtr.

Jestliže pejska pravidelně kartáčujete a myjete, ale přesto jeho srst nepůsobí zdravě, doporučujeme změnu stravy. Zvolte potravu bohatou na rybí oleje či bezobilné granule, popřípadě sáhněte po doplňcích stravy, například po lososovém oleji. Pokud si s výběrem správného krmiva nejste jisti, rádi vám poradíme.


Zdroje:

5 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše

Hárání

Comments